O nás

Nezávislý divadelní soubor 3D company má svou domovskou scénu v Žižkovském divadle Járy Cimrmana již od září 2011. První premiérou byla komedie Woodyho Allena Central Park West. Zakládajícími členy souboru byli režisér Martin Vokoun (dnes umělecký šéf souboru), dramaturgyně Kateřina Fixová a herci Anna Fixová, Diana Šoltýsová, Michal Kern a Petr Stach. Postupnou tvůrčí činností si soubor vytvořil okruh spolupracujících herců a tvůrců (např. herci Natália Drabiščáková, Ondřej Volejník, Daniel Bambas, Ladislav Hampl, Pavel Batěk, Kristýna Frejová, Jiří Vojta, Helena Karochová, Petr Florián, Václav Krátký, Ondřej Novák a mnozí další, scénografka Agnieszka Pátá Oldak a další). V sezóně 2013/2014 se druhou dramaturgyní souboru stala Kristýna Čepková. V roce 2015 se přidal hostující režisér Jakub Šmíd (inscenace Noc tribádek a Čechov vs Tolstoj). Od roku 2018 3D company průběžně spolupracuje se studenty herectví, potažmo se začínajícími herci, většinou z VOŠ herecké v pražské Michli. Seznámit se s nimi diváci mohli např. v inscenacích Starý holky, LORCA či Vyhnání Gerty Schnirch. Poslední jmenovanou režírovala herečka a zakládající členka souboru Diana Šoltýsová.

Od roku 2019 začal soubor na některých inscenacích koprodukčně spolupracovat s Agenturou Familie (např. inscenace Fantastická žena a Sylvie) a s Divadlem Puls (letní projekty Racek a ŽižKabaret).

Umělecky se 3D company zaměřuje na současnou podobu činoherního divadla v komorním provedení. Dramaturgie tedy cílí zejména na aktuální texty a mnohokrát i jejich české premiéry (z posledních např. inscenace BENT). Řada inscenací se hraje v komorní variantě divadelního prostoru, tedy na zkušebně Žižkovského divadla Járy Cimrmana (inscenace Stockholm) nebo „s diváky na jevišti“ (inscenace Dobrý proti severáku), což přináší jedinečný zážitek: vnímání hereckých výkonů z bezprostřední blízkosti a netradiční úhel pohledu na divadlo obecně včetně jeho zákulisí.

Co všechno může znamenat 3D v názvu?

  • Je to trochu hříčka: Divadlo je přece vždycky 3D… ale u nás to uvidíte hodně zblízka!
  • Divadlo sídlící na Praze 3, Žižkově (Tímto děkujeme městské části za podporu.)
  • V pořadí třetí soubor, který zdomácněl v Žižkovském divadle Járy Cimrmana. Tedy vedle našich spřátelených služebně starších kolegů – Divadla AQUALUNG a po legendárním Divadle Járy Cimrmana, s nímž máme tu čest sdílet prostory.
  • 3D – Davy Dychtivých Diváků (v což doufáme!)
  • anebo zkrátka „Třetí rozměr vašeho kulturního vyžití“.

Napište nám další originální výklad, který vás napadl a dostanete od nás dárek.
Kontakt: kristyna@3dcompany.cz